تبلیغات
علمی آموزشی تفریحی - جن ها چگونه موجوداتی هستند؟
قالب وبلاگ قالب وبلاگ

علمی آموزشی تفریحی
 
"زندگی تكثیر ثروتی است كه نامش محبت است"

به وبلاگ من خوش آمدید
 
نوشته شده در تاریخ شنبه 7 اسفند 1389 توسط M. K

جن ها چگونه موجودی هست؟

وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِیَعْبُدُونِ ؛و جن و انس را نیافریدم جز براى آنكه مرا بپرستند1
جن موجودی است كه هرچند دارای روح وجسم البته با قابلیت های ویژه خود است اما در شرائط عادی از حس ما پنهان است . از آیات قرآن استفاده می‏شودكه جن مكلّف به تكالیف الهی است. درباره جن افسانه‏ها و داستان‏های خرافی بسیاری ساخته‏اند، ولی اصل وجود آن و صفات ویژه‏ای كه در قرآن برای جن آمده، مطلبی است كه هرگز با علم و عقل مخالف نیست.
 جن‏ها مانند انسان‏ها دارایش دو گروهند: مؤمنان صالح و كافران سركش.
ویژگی‏های ذیل در مورد جن از آیاتی از قرآن استفاده می‏شود:
 1- موجودی است كه از شعله آتش آفریده شده، بر خلاف انسان كه از خاك آفریده شده.2
 2- دارای علم و ادراك و تشخیص حق از باطل و قدرت منطق و استدلال هستنددارای تكلیف و مسئولیت هم مباشند3
 3- گروهی از آن‏ها مؤمن صالح و گروهی كافرند4
 4- دارای حشر و نشر و معادند.5
 5- قدرت نفوذ در آسمان‏ها و خبرگیری و استراق سمع داشتند ولی

 بعداً منع شدند.6
6- با بعضی از انسان‏ها ارتباط برقرار می كردند و با آگاهی محدودی كه نسبت به بعضی از اسرار نهایی داشتند، به اغوای انسان‏ها می پرداختند7
 7- میان آن‏ها افرادی یافت می شوند كه از قدرت زیادی برخوردارند، همان گونه كه میان انسان‏ها چنین است.8
 8- قدرت بر انجام بعضی از كارهای دشوار از جمله كارهای مورد نیاز انسان را دارند.9
9- خلقت آن‏ها روی زمین قبل از خلقت انسان‏ها بوده است. 10
البته با این تعریفها ؛انسان برتر از جن ها ‏ است؛به دلیل این كه تمام پیامبران الهی از میان انسان‏ها برگزیده شدند. جنّیان به پیامبر اسلام(ص) كه بشر بود، ایمان آوردند و از او تبعیت كردند. اصولاً واجب شدن سجده در برابر آدم بر شیطان (كه بنا به تصریح قرآن از بزرگان طایفه جن بود)11 دلیل بر فضیلت نوع انسان بر جن می باشد ...........
اسلام

پاره‌ای از باورها مسلمانان پیرامون جن از قران سرچشمه می‌گیرد. در قران جن موجودی توصیف شده که «از آتش (نار) آفریده» شده است. جن دارای دو جنس نر و ماده و دارای علم و ادراک معرفی شده‌است. همچنین به آنان ویژگی‌های اخلاقی داده شده و مواردی از تماس آن‌ها با انسان را متصور شده‌است. به روایت قرآن جن «از پیش از آفرینش انسان» بر روی زمین می‌زیسته‌است. در کل جن بیست و دو مرتبه در قرآن تکرار شده و دارای سوره‌ای به همین نام است. هم چنین چنانکه در قرآن گفته شده، شیطان رجیم یا همان ابلیس از جنس جن است. در سوره نمل(مورچه) در کتاب قران در آیه ۱۷ به این مورد اشاره شده‌است که  سلیمان نبی بر سپاهیانی از جن تسلط و آنها را در خدمت خود داشته است. نیز در آیه ۳۹ از  سوره نمل به توانایی خارق العادهٔ این موجودات اشاره می‌شود.

آنگونه که در بخشی از کتاب «در محضر استاد» که به پرسش و پاسخ‌هایی با آقای علامه طباطبایی(شیعه)می‌پردازد، به نقل از او، عمر این موجودات بسیار بیشتر از عمر انسان‌ها بوده و جمعیتشان نیز از جمعیت انسان‌ها بیشتر است. در همین کتاب اشاره شده است که سپاهی از جن‌ها به رهبری زعفر درعاشورا به کمک امام حسین آمد ولی امام کمک او را نپذیرفت . او نوشته است: یکی از جنگ‌های امام علی علیه السّلام با جن (نصیبین) بود. همچنین در تفسیر المیزان درباره پناهنده شدن مردم به جن، نوشته: «مراد از پناه بردن انس به جن بطوری که گفته‌اند این است که در عرب رسم بوده وقتی در مسافرت در شب، به بیابانی برمی‌خوردند از شر جانوران و سفیهان جنی به عزیز آن بیابان که سرپرست جنیان است پناه می‌بردند و می‌گفتند: من پناه می برم به عزیز این وادی، از شر سفهاء قومش» به گفته علامه طباطبایی: « تقسیم آیه مبارکه بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ در مربعات به حروف ابجد، برای رفع جنیان و افراد مبتلا به جن مفید است».

ابن خرم در کتاب الفصل می‌نویسد: «طایفه جن امتی هستند دارای عقل، فکر و قدرت تمیز که به ایشان از طرف خدا وعده و وعید نازل شده و آنها نیز پذیرفته‌اند. آمیزش می‌کنند اولادی از آن‌ها بوجود می‌آید و مرگ نیز آنها را در بر می‌گیرد و چون جسمشان زود فنا می‌شود احتیاج به قبرستان ندارند و تمامی مسلمانان نیز بر این امر توافق و اجماع دارند جنیان دارای اجسام لطیف، شفاف و هوائی هستند یعنی زندگی در هوا و زمین برای آنها امکان دارد زیرا عنصر آنها از آتش است. همچنان‌که عنصر انسانها از خاک است»

صدر المتالهین شیرازی معروف به ملاصدرا می‌نویسد: «جن را وجودی در این جهان حس و وجودی در جهان غیب و تمثیل (عالم مثال) است، اما وجودشان در این جهان هیچ جسمی که آن را نوعی از لطافت و اعتدال باشد نیست، جز آن که روحی در خور آن و نفسی که از مبدا فعال بر آن اضافه شده است می‌باشد آنان بدنهای لطیفی دارند که در لطافت و نرمی متوسط بوده و پذیرای جدائی و گرد آمدن است، چون جدا گشت، قوامش نازک و حجمش لطیف گشته و از دیگرن پنهان می‌گردد»

در آیه ۱۳۰سوره انعام آمده: «یا معشر الجن و الانس الم یاتکم رسل منکم» یعنی: «ای گروه جن و انس! آیا پیامبرانی از بین شما برای شما نیامدند؟» که ظاهرا و بنا به نظر بسیاری از معتقدان به دین اسلام، آیه مذکور نشان دهنده این است که جن‌ها پیامبرانی از جنس خودشان هم داشته‌اند.

 مسیحیت

آنگونه که از باورهای مسیحی برمی آید مسیحیان به وجود جن معتقد بوده و آنها را «ارواح خبیث» یا «ارواح شیطانی» می‌دانند.در بسیاری از آیات عهدعتیق و عهدجدید از جن، اجنه و شیاطین وابلیس به صراحت نام برده شده است  ضمنا جنگیری جزء اموری است که کلیسای کاتولیک به صورت تخصصی آن را انجام می‌دهد و در حال حاضر پاپ بندیکت شانزدهم از آن حمایت می‌کندو انجمن بین المللی جنگیران  برای همین موضوع توسط پدر گابریل آمرث تاسیس شده است.[۱] برخی گمان می‌کنند درباره ماهیت آنها در بین عامه مردم غلو شده و تصویری ترسناک از آنان ترسیم شده است.

طبقه بندی: مذهبی،  متافیزیک، 
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگقالب وبلاگ